FORUM GOLFOWE

FORUM GOLFISTÓW

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Graj piłkę tak jak leży.

#1 2008-12-08 01:52:28

ZbyszekG
Moderator

Zielona Karta A Handicap

Umieściłem ten post tutaj ale nie wiem czy prawidłowo (brak na forum działu poświęconego handicapom). Jeśli jest to złe miejsce proszę administratora o przesunięcie postu.

Chciałbym zapytać czy są jakieś wewnętrzne przepisy regulujące temat hcp zielonej karty.
Nigdzie nie znalazłem poważnych materiałów odnoszących się do tej kwestii.

Wśród organizatorów turniejów rozgrywanych w/g hcp (np.stableford) panuje bardzo duża dowolność z tym związana.
Na niektórych zawodnicy z zieloną kartą grają z hcp 0 a na niektórych (tj.na większości) z hcp 36.
Widziałem też raz przypadek dyskwalifikacji takiego zawodnika gdy zagrał 57 punktów stableforda.

Mówimy tu oczywiście tylko o zawodnikach którzy nie figurują w centralnej bazie hcp PZG czyli nie są prowadzeni przez komitet d/s hcp przy jakimś klubie.

#2 2008-12-08 12:18:24

jerzyab
Moderator

Re: Zielona Karta A Handicap

Rzeczywiście nie ma takiej strony, może ją stworzymy?
To jest pytanie do Krzysztofa.

Jeśli chodzi o grę z zieloną kartą, to jeśli ktoś nie ma hcp, to nie może grać z jego uwzględnieniem.

Oczywiście większość graczy z zieloną kartą zaczyna grę i rzeczywiście prezentuje poziom który mógłby ich upoważniać do gry z wysokiego hcp. Tyle, że w ich przypadku 36, to długo może być, zbyt mało.
Problem polega na tym, o czym często się nie pamięta, że żeby uzyskać hcp 36 należy zagrać na zbliżonym poziomie. W Polsce często przyznaje się (wydaje) kartę handikapową graczowi, który jeszcze nie gra na wystarczającym poziomie.

Tę sytuację z dyskwalifikacją gracza ponieważ zdobył "zbyt dużo" punktów należy rozpatrzyć osobno i nie teraz. Pamiętam dyskusję jaka się wokół takiego przypadku toczyła.
Ale zarzuty "hodowania" hcp dotyczą nie tylko graczy z zieloną kartą.

Ostatnio edytowany przez jerzyab (2008-12-09 17:17:46)

#3 2008-12-08 16:26:22

ZbyszekG
Moderator

Temat handicap'ów , hodowców, zawodników z klubów zagranicznych itd. to jest rzeczywiście temat rzeka.

Zamierzam zająć się uporządkowaniem tych spraw w naszym klubie.

Dlatego - na dobry początek - proszę o jasną, prostą (tzn.bez użycia słów chyba, jeżeli, byćmoże) odpowiedź na pytanie:

Z jakim hcp ma być policzony wynik turniejowy zawodnika posiadającego zieloną kartę którego nazwisko nie figuruje w centralnej tabeli hcp PZG?

Koniec, kropka.

#4 2008-12-08 16:50:19

referee
Administrator

Zgodnie z zasadami zielonej karty zawodnik po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego z reguł golfa posiada minimalne umijetności gry w golfa. Dopiero teraz rozpoczyna się prawdziwa nauka. Zawodnik chcąc mieć hcp np w Binowie musi zagrać trzy rundy na polu mistrzowskim w towarzystwie doświadczonego golfisty i oddać karty z wynikami. Dopiero po tych rundach określa się hcp na podstawie wyników oraz bierze pod uwagę opinie osób towarzyszących zielonemu graczowi czy używa kije do odbija piłki czy tylko do koszenia trawy i orania pola.
Zbyszku masz rację - nie tylko zieloni zawodnicy robia zieloną karte - po takich rundach okazywało się, że zawodnik otrzymywał hcp 30 a nie 36 - wynikający z max. dla zielonych.

#5 2008-12-08 17:01:27

jerzyab
Moderator

Po pierwsze dziękuję Ci Krzyśku za bardzo szybką reakcję.

Po drugie cieszę się, że już udzieliłeś odpowiedzi, bo jak z tego wynika w Binowie karta jest zdobywana, a nie jak pisałem, wydawana. Taka sytuacja jest wzorcowa.

Gracz nie posiadający hcp startując w turnieju jest traktowany jako gracz scratch, czyli startuje z hcp 0.

Musimy pamiętać, że może mieć hcp nie z polskiej bazy tylko z innego kraju i wtedy oczywiście  jego sytuacja jest inna. Niestety nie wszystkie systemy hcp są w pełni porównywalne.

#6 2008-12-08 17:15:34

ZbyszekG
Moderator

referee napisał(a):

Zawodnik chcąc mieć hcp np w Binowie musi zagrać trzy rundy na polu mistrzowskim w towarzystwie doświadczonego golfisty i oddać karty z wynikami. Dopiero po tych rundach określa się hcp na podstawie wyników oraz bierze pod uwagę opinie osób towarzyszących zielonemu graczowi.

Doskonała praktyka. Szkoda, że tak rzadko stosowana w naszych klubach.

Ale ma wrażenie, że Ty piszesz o graczu który zapisuje się do klubu a więc będzie miał hcp umieszczony w centralnej tabeli PZG.

Moje pytanie dotyczy innego przypadku.

#7 2008-12-08 17:44:07

referee
Administrator

Tak ja opisałem przypadek najczęstszy czyli gracz robi zieloną kartę i chce miec hcp. Nie koniecznie musi zostać w klubie - w momencie robienia karty może mieć statut członka tymczasowego. W każdym razie jakiś związwek z klubem musi mieć w innym przypadku też to można zrobić ale za pełnymi opłatami wejścia na pole, opłaty za osobę towarzyszącą itd ale to się chyba nie opłaca.
to że jest członkiem klubu to nie jest jeszcze w centralnej bazie hcp. Zeby być w tej bazie i miec aktualny i aktualizowany hcp trzeba opłacić składkę do PZG.
Natomiast bez składki PZG mozna mieć tylko hcp wewnetrzny klubowy który może być wyszży niż 36.

Stopka forum