FORUM GOLFOWE

FORUM GOLFISTÓW

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Graj piłkę tak jak leży.

#1 2011-08-12 18:11:40

referee
Administrator
Zarejestrowany: 2008-04-27
Posty: 216

Brzmienie reguły 10_2012

Reguła 10 Kolejność gry


Definicje
Wszystkie zdefiniowane terminy wyróżniono kursywq i uszeregowano w porządku alfabetycznym w rozdziale Definicje na stronach 23-35.

10-1. Match play
a. Rozpoczynanie gry na dołku
Strona posiadająca przywilej na pierwszym tee jest wyznaczana według listy starto¬wej. W przypadku braku listy startowej przywilej powinien być przyznawany w drodze losowania.
Strona, która wygrywa dołek, otrzymuje przywilej na następnym tee. jeżeli dołek został zremisowany, strona, która posiadała przywilej na poprzednim tee, zachowu¬je go na następnym tee.
Jeżeli gracz zagra poza kolejnością, nie otrzymuje kary, lecz przeciwnik może nie¬zwłocznie zażądać od gracza unieważnienia tak wykonanego uderzenia i powtórze¬nia go w poprawnej kolejności z miejsca, położonego jak najbliżej miejsca, z którego piłka oryginalna została zagrana po raz ostatni (patrz Reguła 20-5).

10-2. Stroke play
a. Rozpoczynanie gry na dołku
Zawodnik posiadający przywilej na pierwszym tee jest wyznaczany według listy startowej. W przypadku braku listy startowej przywilej powinien być przyznany w drodze losowania.
Zawodnik z najniższym wynikiem na do/ku otrzymuje przywilej na następnym tee. Zawodnik z drugim najniższym wynikiem na dołku gra jako następny itd. Jeżeli dwóch lub więcej graczy ma taki sam wynik na dołku, na następnym tee będą grali w tej samej kolejności, co na poprzednim tee.
Wyjątek: Reguła 32-1 (rozgrywki handicapowe bogey, par i Stableford).
b.Podczas rozgrywania dołka
Gdy zawodnicy rozpoczęli grę na dołku, piłka znajdująca się dalej od dołka jest grana jako pierwsza. jeżeli dwie lub więcej piłek znajduje się w równej odległości od dołka lub ich odległość względem dołka nie może być określona, wówczas kolejność gry powinna być ustalona w drodze losowania.

Wyjątek: Reguły 22 (piłka pomagająca lub przeszkadzająca w grze) i 31-4 (four¬-ball stroke play)

Uwaga: Gdy staje się wiadome, że piłka oryginalna nie zostanie zagrana z miejsca spoczynku i od gracza wymaga się, żeby zagrał piłkę z miejsca, położonego jak najbliżej miejsca, z którego piłka oryginalna została zagrana po raz ostatni (patrz Reguła 20-5), kolejność gry jest ustalana w zależności od miejsca, z którego wykonano poprzednie uderzenie. jeżeli piłka może być zagrana z innego miejsca niż to, z którego wykonano poprzednie uderzenie, kolejność gry jest ustalana w zależności od miejsca, gdzie spoczęła oryginalna piłka.
c. Zagranie poza kolejnością
jeżeli zawodnik zagra poza kolejnością, nie ponosi kary i piłka musi być grana tak jak leży. jeżeli jednak Komitet uzna, że zawodnicy uzgodnili grę poza kolejnością, aby jeden z nich odniósł z tego korzyść, to obaj zostają zdyskwalifikowani.
(Wykonanie uderzenia, podczas gdy inna piłka jest w ruchu po uderzeniu jej na putting greenie - patrz Reguła 16-11)
(Niewłaściwa kolejność gry w foursome stroke play - patrz Reguła 29-3)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard AnderssonZałoż : stronę za darmo