FORUM GOLFOWE

FORUM GOLFISTÓW

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Graj piłkę tak jak leży.

#1 2011-09-12 20:05:01

jola_makuch
Moderator
Zarejestrowany: 2008-05-26
Posty: 126

Termometr

Witam Wszystkich

Pytanie retoryczne- Ile razy tego lata słyszeliście w trakcie gry wypowiedzi tego typu -  dziś jest cieplej niż wczoraj, na moim termometrze jest 29 stopni?

Zawodnicy coraz częściej używają wózków golfowych z wmontowanymi termometrami.
Według tego jak ja rozumiem Reg.14-3 to samo posiadanie termometru w trakcie rundy turniejowej jest złamaniem tej Reguły, a karą jest dq.
Czy jestem w błędzie? Są jakieś okoliczności, kiedy jest to interpretowane inaczej?
Pozdrawiam
Jola

Offline

 

#2 2011-09-13 18:59:40

jola_makuch
Moderator
Zarejestrowany: 2008-05-26
Posty: 126

Re: Termometr

Dotarłam do pewnych informacji, które częściowo wyjaśniają moje wątpliwości i porządkują wiedzę, ale gdybym się gdzieś myliła to proszę o uwagi:

1.Jeśli chodzi o interpretację Reguł  - kara występuje gdy miało miejsce zastosowanie urządzenia, czyli niepoprawnie się wyraziłam w poprzednim wątku -samo posiadanie termometru(np. w kieszeni) nie jest złamaniem Reguł. Aczkolwiek inaczej to wygląda w przypadku termometru wmontowanego w wózek, gdzie termometr jest widoczny i uzyskiwanie wiedzy na temat temperatury jest łatwo dostępne.

Przykładem jest sytuacja z Etchartem -  "Ironically, tournament director Jose Maria Zamora also disqualified Etchart at last year's European Tour Qualifying School when the 21-year-old was seen to be using a golf trolley that contained an inbuilt but illegal temperature gauge."

2.Stanowisko R&A w sprawie termometrów w wózkach jest  następujące - zaklejenie taśmą termometru załatwia sprawę (informacja z Forum „The Leith Society”)
Myślę, że nasi starterzy powinni informować zawodników o tym jakie urządzenia nie mogą być używane, ze szczególnym zwróceniem uwagi właśnie na wózki z termometrami, bo jest ich coraz więcej a odpowiedź zawodników jest "ale w jaki sposób odczyt temperatury wpłynie na moją grę?"

3.Swoją drogą na ścianach budynków klubowych często wiszą termometry i uzyskanie wiedzy na temat aktualnej temperatury poprzez caddiego nie jest naruszeniem Reguł, bo jest to informacja ogólnodostępna

Offline

 

#3 2011-09-14 23:45:50

Andrzej Machulski
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2008-07-18
Posty: 65
Serwis

Re: Termometr

Uważam, że to już jest lekka paranoja - zastanawiam się czy przepisy gry w golfa nie przerosły samej gry img/smilies/sad

Offline

 

#4 2011-09-15 09:38:36

jola_makuch
Moderator
Zarejestrowany: 2008-05-26
Posty: 126

Re: Termometr

Myślę, że wiele osób może mieć podobne wrażenie, niemniej taka jest interpretacja Reguł i warto ją znać dokładnie, szczególnie gdy jest się sędzią i trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie zawodnika.
Z prześledzonych przeze mnie dyskusji wynika, że R&A, dla celów poprawnej interpretacji Reguł, chce „trzymać wszystkie techniczne parametry razem” nie wykluczać, z nich pomiaru temperatury(termometrów). Dyskusje są niegasnące ponieważ pojawiają się różnego rodzaju aplikacje, które mogą być instalowane w telefonach, iphonach i itp.  – co jest złamaniem Reguł a co nie, ta wiedza jest ważna dla sędziego. Po ostatnim weekendzie miałam dwa pytania na ten temat - jedno dotyczyło wózka, a drugie termometru w zegarku na rękę.

Są gracze, którzy wybierają kij więcej lub mniej – cieple powietrze jest rozrzedzone - ja niestety do nich nie należę:(

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
Host by: Hosting
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson



Założ : stronę za darmo