FORUM GOLFOWE

FORUM GOLFISTÓW

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Graj piłkę tak jak leży.

#1 2012-09-16 09:14:25

referee
Administrator

Bunkier wypełniony wodą

Podczas tegorocznego mokrego lata zdarzyła mi się następująca sytuacja:
http://www.fotoload.pl/index.php?id=573 … 9705680944

Powyżej zdjęcie pokazuje bunkier całkowicie wypełniony wodą.  Co w takiej sytuacji może zrobić zawodnik ?
1. Postępować zgodnie z decyzją  25-1b/8  Bunkier całkowicie wypełniony przypadkową wodą -  możliwe opcje grania dla gracza.

a. gracz może grać tak jak piłka leży lub:
(1)  dropować piłkę w bunkrze bez kary w najbliższym miejscu,  nie bliżej dołka, gdzie głębokość wody jest najmniejsza — Reguła 25-1b(ii)(a)   
       W bunkrze: jeżeli piłka leży w bunkrze, gracz musi ją podnieść i zdropować, lub:
    (a)     Bez kary, zgodnie z punktem (i) powyżej, z zastrzeżeniem, że najbliższy punkt uwolnienia musi znajdować się
                w bunkrze i piłka musi być zdropo¬wana w bunkrze lub, jeżeli całkowite uwolnienie nie jest możliwe, piłka musi
                być zdropowana jak najbliżej miejsca spoczynku, lecz nie bliżej dołka, na część pola w bunkrze, które daje
                 maksymalnie możliwe uwolnienie od warunków; 

; lub
(2)  dropować piłkę za bunkrem z karą jednego uderzenia - Reguła 25-1b(ii)(b)
W bunkrze: jeżeli piłka leży w bunkrze, gracz musi ją podnieść i zdropować,:
(b) Z karą jednego uderzenia, poza obrębem bunkra, utrzymując miejsce, w którym piłka leżała, w linii prostej pomiędzy dołkiem a miejscem, na które piłka jest dropowana, bez ograniczenia odległości od bunkra;

(3)  zastosować Regułę 28 piłka nie do zagrania w bunkrze. 

2. Ale chyba lepszym rozwiązaniem w tym przypadku było zastosowanie decyzji 33-8/27 Reguła Lokalna pozwalająca na uwolnienie bez kary z bunkra wypełnionego wodą.
I w/w sytuacji tak zrobiłem podczas turnieju.

#2 2012-09-16 20:45:37

jerzyab
Moderator

Re: Bunkier wypełniony wodą

Na pewno najlepsze i chyba najbardziej sprawiedliwe.
Ale wymaga wezwania sędziego (i jego dobrej woli).

Przecież w sędziowaniu nie chodzi o to żeby "dokuczyć" tylko zapewnić równe warunki wszystkim graczom.
Może należy oznaczyć taki bunkier jako teren w naprawie i w ten sposób rozwiązać sprawę definitywnie i dla wszystkich graczy?

#3 2012-09-16 21:54:25

referee
Administrator

Tak też zrobiłem - ale taka sytuacja była  kilka godzin przed turniejem i dlatego miałem czas na odpowiednie oznakowanie takiego bunkra. Dodatkowo w regułach lokalnych umieściłem informację, że ten bunkier został oznaczony jako teren w naprawie skąd gracz może wziąć uwolnienie.

#4 2012-09-16 22:55:32

jerzyab
Moderator

Z tego widać jak ważne jest sprawdzenie pola tuż przed rundą.

Stopka forum